Lapbook o Warszawie



Lapbook to taka książeczka, którą tworzymy na dany temat.  Lapbook może być o wszystkim. Wspaniale podsumowuje zajęcia czy też lekcje. W tym poście zaprezentuję lapbooka o Warszawie, który robiony był w styczniu 2018 r z uczniami klasy III, w której byłam wychowawcą




 Lapbooka nie tylko wykorzystamy w szkole, może go zrobić też rodzic z dzieckiem, szczególnie gdy dziecko coś bardzo lubi, np. danego piłkarza. Skłaniamy do poszukiwania materiałów o nim. Nie tylko umieszczamy jego zdjęcia. Może znajdziemy jego ulubioną potrawę, której przepis możemy zapisać w lapbooku, możemy też zamieścić informacje, o klubie, w którym gra itd. To wszystko zależy od dziecka, to ono decyduje co ma tworzyć jego lapbook.
Lapbook trochę przypomina książkę artystyczną, o której napiszę w innym poście, gdy będę publikować zdjęcia i opis zajęć związanych z arteterapią.
Do wykonania lapbooka możemy wykorzystać np.:
- teczkę, która stanowi bazę lapbooka
- kolorowe zdjęcia ( możemy  zrobić z nich puzzle)
- koperty
- sznurki
- wstążeczki, które zwiążą rulon
- pudełko po zapałkach, w który przechowywany będzie skarb związany z tematem
- kolorowanki
- teksty
- wszystko co się przyklei.
Lapbook  jest metodą twórczą , gdyż nie mówi się dziecku, co ma przykleić, w jaki sposób, samo wybiera spośród zgromadzonych materiałów to, co ma się tam znaleźć. Uczeń również sam projektuje swojego lapbboka, decyduje o umiejscowieniu przedmiotów w teczce.
Przedstawiony poniżej lapbbok , powstał w ramach programu, którego byłam współautorem: „Z biegiem Wisły w Polsce Niepodległej. Program opowiadał o miastach, które położone były nad Wisłą.






Gdy przyszedł czas na Warszawę, postanowiłam wykonać lapbooki, które podsumowały wiedzę,  zdobytą podczas poprzednich lekcji:
W lapbooku o Warszawie znajdziemy :
- mapę miasta
- ilustracje z poznanych legend
- kolorowankę ze Stadionem Narodowym
- tekst wiersza
- mapę Polski
- Syrenkę
- zabytki
- Grób Nieznanego Żołnierza
- zadania
- quizy
- puzzle itd.



 Bardzo lubię tą metodę pracy, daje ona dziecku możliwość kreowania przestrzeni po swojemu, a przy okazji usystematyzuje wiedzę.
Jeśli podobał Wam się mój post, zapraszam do komentowania, czy też udostępniania.

Komentarze

Popularne posty